ЛАБОРАТОРІЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПОРУШЕНЬ ГОЛОСУ І СЛУХУ
ЛАБОРАТОРІЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПОРУШЕНЬ ГОЛОСУ І СЛУХУ ЛАБОРАТОРІЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПОРУШЕНЬ ГОЛОСУ І СЛУХУ ЛАБОРАТОРІЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПОРУШЕНЬ ГОЛОСУ І СЛУХУ ЛАБОРАТОРІЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПОРУШЕНЬ ГОЛОСУ І СЛУХУ
ЛАБОРАТОРІЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПОРУШЕНЬ ГОЛОСУ І СЛУХУ

ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України»

ЛАБОРАТОРІЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПОРУШЕНЬ ГОЛОСУ І СЛУХУ
| ГОЛОВНА | | НАШІ КОНСУЛЬТАНТИ | | ЯК НАС ЗНАЙТИ |
ЛАБОРАТОРІЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПОРУШЕНЬ ГОЛОСУ І СЛУХУ


ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ГОЛОСА
16 квітня

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ГОЛОСА 16 квітня 2019

  Заходи до Міжнародного Дня Голосу
(16.04.19) >>  




 

рус.

Наші наукові праці

Співробітниками лабораторії опубліковано 8 монографій, понад 500 наукових праць в провідних наукових виданняї України та за кордоном, а науковий пріоритет розробок підтверджено 19 патентами та авторськими свідоцтвами. Наукові розробки та клінічні результати колективу отримали визнання у фахівців та пацієнтів

Багаторічні ґрунтовні дослідження, присвячені впливу виробничого шуму на слуховий аналізатор, ЦНС та ССС, проведені під керівництвом Т.В.Шидловської, дозволили виявити нові ланки патогенезу при СНП шумового ґенезу, а відтак покращити ранню діагностику та профілактику професійної приглухуватості, сформувати нові принципи її лікування

В 1988 р. результати досліджень Т.В.Шидловської та її співробітників були включені до методичних рекомендацій “Методические подходы к профилактике профессиональной тугоухости и артериальной гипертензии у лиц шумовых профессий” (М., 1988) по проведенню експертизи працездатності робітників шумових професій.

Результати ґрунтовних досліджень впливу виробничого шуму на стан слухової системи висвітлено в численних роботах Т.В.Шидловської. У 1991 році вийшла одноосібна монографія Т.В. Шидловської “Шум, слух, здоров’я” (К.:Наукова думка. – 126с.). На основі наукових даних у монографії описано фізіологічні основи сприймання звуків, можливі слухові порушення та рекомендації щодо профілактики й запобігання слухових розладів шумового генезу. У 2001р. вийшли методичні рекомендації “Професійна приглухуватість шумової етіології (діагностика, класифікація, експертиза працездатності, профілактика” (Київ, 2001. – 30 с.) під редакцією академіка НАН України та АМН України Ю.І.Кундієва, рекомендовані проблемною комісією “Гігієна праці і профзахворювання АМН та МОЗ України”

В 1990 р. Т.В.Шидловською була видана монографія про свого вчителя „Олекса Сидорович Коломійченко”, в якій розповідається про життєвий шлях видатного вченого, легендарного фахівця, котрий створив науково-дослідний інститут отоларингології, що і зараз носить його ім’я, його наукову діяльність, безмежну відданість науці та служіння людям (автори - проф.Т.В.Шидловська, чл. кор. НАН України та АМН України проф. Л.Г. Розенфельд і к.м.н. М.О. Перебатова).

У монографії Т.В. Шидловської "Клініко-аудіологічні взаємозв'язки при захворюваннях периферичного відділу звукового аналізатора" (Київ, "Наукова думка", 1985, - 177 с.) представлено дані по аудіологічній характеристиці сенсоневральної приглуховатості з рекруітментом і без нього, хронічного гнійного середнього отиту, тимпаносклерозу і отосклерозу. Показано значення мовно-тональних співвідношень в аудіологічній діагностиці. Дані рекомендації по прогнозуванню результатів слуховідновлюючих операцій при отосклерозі.

Багато наукових праць Тамари Василівни Шидловської присвячено людям, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, адже слуховий аналізатор поряд з центральною нервовою системою виявився дуже чутливим до руйнівної дії радіаційного опромінення. У II томі – "Состояние слуховой и вестибулярной систем" двотомної монографії "Состояние ЛОР-органов при радиационных авариях та катастрофах" (С-Пб: “Ut” - 1996- т. І 226с., т. ІІ 240с.), у співавторстві з В.Р. Гофманом, Д.І. Заболотним, Ю.В. Поваровим та В.Г. Базаровим, представлено дані про стан слухової функції, вестибулярного апарату, мозкового кровообігу і біоелектричної активності головного мозку у осіб, які мають контакт з радіацією ("ліквідатори" аварії на ЧАЕС, мешканці забруднених територій). Дані рекомендації по діагностиці та лікуванню хворих з порушеннями слуху, вестибулярного апарату, а також при функціональних порушеннях голосу. Викладено раніш невідомі аспекти впливу екстремальних факторів радіаційної природи на організм людини. Показано негативний вплив малих доз радіації на слухову функцію та мозковий кровообіг.

Грунтовні дослідження проведені при СНП судинного генезу. Роботами Т.В.Шидловської показана провідна роль судинного фактору не тільки як одного з основних етіологічних чинників, але і як провідного патогенетичного при СНП будь-якого генезу. Видано методичні рекомендації «Діагностики і лікування СНП судинного ґенезу», затверджені МОЗ та АМН України (2008)

Результати багаторічних досліджень лягли в основу фундаментальної монографії „Сенсоневральна приглухуватість” (Т.В. Шидловська, Д.І. Заболотний, Т.А. Шидловська; - Київ, 2006. – 752 с.), присвяченої діагностиці, лікуванню та профілактиці сенсоневральної приглухуватості шумового, судинного та радіаційного генезу. У монографії узагальнено дані літератури і результати власних досліджень. На теперішній час – це найбільш ґрунтовне і повне видання з питань аудіології в Україні.

В монографії приведені узагальнюючі результати численних власних, в т.ч. електроакустичних і електрофізіологічних, досліджень у хворих на СНП судинного, шумового, радіаційного та іншого генезу, а також у нормальночуючих осіб, які стали підгрунттям до розробки нових ефективних шляхів діагностики, лікування і профілактики зазначеного захворювання.

Проведено порівняльний аналіз стану різних відділів слухової системи, мозкового кровообігу, біоелектричної активності головного мозку та серцевої діяльності у хворих на СНП судинного, шумового та радіаційного генезу і показані схожість та розбіжності в їх характеристиці, що доцільно враховувати при проведенні лікувально-профілактичних заходів таким хворим.

Описані особливості при лікуванні хворих з СНП шумового, радіаційного, судинного, інфекційного, травматичного та ототоксичного генезу з урахуванням даних суб’єктивної аудіометрії, СВП, РЕГ, ЕЕГ, ЕКГ, що дозволило значно підвищити ефективність лікування таких хворих. Наведено фактичні результати реальних клінічних спостережень (аудіограми хворих на СНП) до і після лікування з хорошими результатами.

У 2008 р. вийшов навчальний посібник «Діагностика і лікування сенсоневральної приглухуватості» (Київ,2008-430 с), затвердждений Міністерством освіти і науки України для лікарів-інтернів та лікарів-слухачів закладів післядипломної освіти.

В лабораторії продовжуються традиції української школи фоніатрії, закладені Л.А.Зарицким, В.А.Триносом. В 1984 році була видана перша в Україні монографія з питань фоніатрії авторства проф. Зарицкого Л.А., д.мед.наук В.А.Триноса, канд.мед.наук Л.А.Триноса “Практическая фониатрия”(Киев.-1984-165 с). Довгий час вона залишалася єдиною в нашій країні.

В 2004 р. були видані методичні рекомендації «Захворювання голосоутворюючого апарату (діагностика та лікування)» (Київ. – 2004 – 34 с), автори – чл.-кор. НАМНУ, проф. Заболотний Д.І., проф. Шидловська Т.А., д.м.н. Тринос Л.А., к.м.н. Куреньова К.Ю.

В 2007 році був виданий навчально-методичний посібник, рекомендований Міністерством освіти і науки України. «Актуальні питання фоніатрії» (Віниця, 2007– 244 с.); автори – проф. Шидловська Т.А., проф. Косаковський А.Л.

В 2011 р. опублікована фундаментальна монографія "Функціональні порушення голосу" (К.: Логос 2011.— 523 с: іл.— Бібліогр.: 490-518 с ISBN 978-966-171-124-1) автор - проф. Т.А.Шидловська.
 



Шидловська Т. А. ФУНКЦІОНАЛЬНІ ПОРУШЕННЯ ГОЛОСУ, 2011

Шидловська Т. А. МЕДИКО-БІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ВПЛИВУ ІОНІЗУЮЧОЇ РАДІАЦІЇ ВНАСЛІДОК АВАРІЇ НА ЧАЕС, 2011

Т.В.Шидловська, Т.А.Шидловська, А.Л.Косаковський ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ СЕНСОНЕВРАЛЬНОЇ ПРИГЛУХУВАТОСТІ, 2008

Т.А. Шидловська, А.Л. Косаковський АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ФОНІАТРІЇ, 2007

Т.В.Шидловська, Д.І.Заболотний, Т. А. Шидловська СЕНСОНЕВРАЛЬНА ПРИГЛУХУВАТИСТЬ, 2006

В. Р. Гофман, Т. В. Шидловская, Д. И. Заболотний, Ю. В. Поваров, В. Г. Базаров СОСТОЯНИЕ ЛОР-ОРГАНОВ ПРИ РАДИАЦИОННЫХ АВАРИЯХ И КАТАСТРОФАХ, том II, состояние слуховой и вестибулярной систем, 1996

В. Р. Гофман, Т. В. Шидловская, Д. И. Заболотний, Ю. В. Поваров, В. Г. Базаров СОСТОЯНИЕ ЛОР-ОРГАНОВ ПРИ РАДИАЦИОННЫХ АВАРИЯХ И КАТАСТРОФАХ, том I, состояние верхних дыхательных путей, 1995

Шидловська Т. В. ШУМ, СЛУХ, ЗДОРОВ'Я, 1991

Шидловська Т. В., Розенфельд Л. Г., Перебатова М. О. ОЛЕКСІЙ СИДОРОВИЧ КОЛОМІЙЧЕНКО, 1990

Шидловська Т. В. КЛИНИКО-АУДИОЛОГИЧЕСКИЕ ВЗАИМОСВЯЗИ ПРИ ЗАБОЛЕВАНИЯХ ПЕРИФЕРИЧЕСКОГО ОТДЕЛА ЗВУКОВОГО АНАЛИЗАТОРА, 1985

Зарицкий Л. А., Тринос В. А., Тринос Л. А. ПРАКТИЧЕСКАЯ ФОНИАТРИЯ, 1984

© 2010, Шидловська Т.В., Шидловська Т.А.